Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně, založeny roku 1793 císařem Františkem I., jsou světově proslulé lázně s unikátní koncentrací léčebných zdrojů. V roce 1992 byly Františkovy Lázně vyhlášeny městskou památkovou rezervací a jsou součástí tzv. „Západočeského lázeňského trojúhelníku“.

Atraktivita této oblasti spočívá především v různorodosti minerálních pramenů v kombinaci s účinky zřídelního plynu (oxidu uhličitého) a vlastního zdroje léčebného peloidu – rašeliny. Ta, těžená přímo z rašelinišť v blízkosti Františkových Lázní, umožňuje plnohodnotné využití tohoto zázračného léčebného zdroje především pro rašelinové koupele.

Současná balneologická léčba je postavena na tradičních, vědecky ověřených léčebných metodách. Ve Františkových Lázních se léčí nemoci srdce a krevního oběhu, onemocnění pohybového ústrojí a gynekologická onemocnění včetně neplodnosti. Léčba přírodními zdroji zahrnuje rašelinové koupele, rašelinové zábaly, plynové uhličité koupele, plynové injekce a uhličité koupele.

Františkovy Lázně nabízí klidné prostředí se spoustou nádherných budov převážně v klasicistním a empírovém slohu, které jsou obklopeny lázeňskými parky a tak je toto město často nazýváno ,,Zelenou perlou Chebska“. V této souvislosti se v okolí nachází mnoho atraktivních přírodních a památkových turistických cílů. Jsou to například – přírodní rezervace SOOS pyšnící se soustavou rašelinišť, mokřadů a slatinišť, ze kterých vyvěrá množství minerálních pramenů a nebo nejmladší činná sopka s názvem Komorní Hůrka. Dále vodní nádrž Jesenice u Chebu patřící mezi turisticky nejvyhledávanější přehradu a s ní spjaté město Cheb s úchvatným historickým centrem.

V okolí města Františkovy Lázně najdete i velkolepé stavby jako jsou hrad Vildštejn a hrad Seeberg. Dalším významným místem, které můžete navštívit, je i obec Chlum sv. Máří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.